calcPageSize())"
/>
Athena Jewels Quartz DK Yarn 100g Ball
80% Acrylic / 20% Wool
Earn 4 Abapoints per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Fibre Content | 80% Acrylic / 20% Wool |
|---|---|
| Washing Instructions | Do not bleach, Cool machine wash, Do not tumble dry, dry flat, Do not iron |
| Brand | Athena |
| Size | 4.00mm |
| Crochet Hook Size | 4.00mm |
| Metres Per Ball | 300m |
| Tension | 22 stitches, 28 rows to 10cm on 4mm needles |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Weight | Double Knit |
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience
Product Details
Experience the charm of Athena Jewels Quartz DK Yarn, an exciting yarn that features a vibrant pattern and a soft feel. Each 100g ball provides 300m of yarn, making it ideal for knitting comfy sweaters, trendy scarves, and warm hats. Despite its luxurious appearance, this yarn is made from 100% premium acrylic, which means it is strong and durable. Plus, when your projects need a clean, just toss them in the washing machine and tumble dryer, and they will look fresh and new again.
Shop the entire Athena Jewels collection today, featuring a variety of stunning colours. Earn Loyalty Reward Points with every purchase. Additionally, you can choose from our FREE delivery options for added convenience.
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience