calcPageSize())"
/>
Elements Colours Adventure Isle DK
Earn 8 Abapoints per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Supplier Stock Code | I01 |
|---|---|
| Washing Instructions | Dry Clean - P, Machine Wash - Synthetic Wash - 40°C, Tumble Dry - Low Heat |
| Brand | Elements Colours |
| Size | 4mm |
| Crochet Hook Size | 4.00mm |
| Metres Per Ball | 250m |
| Tension | 22 stitches, 28 rows to 10cm on 4mm needles |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Weight | Double Knit |
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience
Product Details
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience