calcPageSize())"
/>
Elements Stonewash Batik
Earn 8 Abapoints per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Supplier Stock Code | C46 |
|---|---|
| Washing Instructions | Do Not Bleach, Do Not Iron, Do Not Tumble Dry, Dry Clean - P, Machine Wash - Wool Wash - 30°C |
| Brand | Elements |
| Size | 6mm |
| Crochet Hook Size | 6.00mm |
| Metres Per Ball | 185m |
| Tension | 14 stitches, 20 rows to 10cm on 6mm needles |
| Ball Weight | 100g |
| Yarn Weight | Chunky |
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience
Product Details
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience