calcPageSize())"
/>
Elements Urban Prints DK
Earn 3 Abapoints per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
| Supplier Stock Code | C17 |
|---|---|
| Washing Instructions | Do Not Bleach, Dry Clean - P, Dry Flat, Machine Wash - Wool Wash - 30°C, Medium Iron |
| Brand | Elements |
| Size | 4mm |
| Crochet Hook Size | 4.00mm |
| Metres Per Ball | 100m |
| Tension | 22 stitches, 28 rows to 10cm on 4mm needles |
| Ball Weight | 50g |
| Yarn Weight | Double Knit |
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience
Product Details
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience