calcPageSize())"
/>
New Look Sewing Pattern 6777 Misses Dress and Jumpsuit 8-20
Out of stock
SKU 604210
Earn 22 Abapoints per item. Login or Create a FREE Rewards Account.
Ordering Fabric? All fabrics sold by the metre are sent in one piece. If you enter QTY 2, you will be sent a 2 metre piece. Max 6 Fabric Samples per Order.
FREE Delivery on ALL Orders Over £35 (Excludes Heavy Items & Wholesale).
Product Details
| Supplier Stock Code | UN6777A |
|---|---|
| Brand | New Look |
| Pattern Number | UN6777A |
| Sewing Pattern Size | 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 |
| Dressmaking Fabrics | Click HERE for All Dressmaking Fabrics |
| Sewing Pattern Type | Dress |
| Sewing Pattern For | Beginner |
| Suggested Fabrics | Crepe, Jersey, Lightweight Denim, Linen Blends. Lining: Lining Fabric. |
| Required Notions | One 22inch (56cm) zipper, one hook and eye |
Delivery & Returns
All Deliveries Royal Mail Tracked
Free Delivery On UK Orders Over £35
No Hassle Returns
30 Day Returns
Family Business
Over 50 years experience